Användningen av mobilappar har ökat kraftigt och Datainspektionen vill veta vad det innebär för den personliga integriteten. Därför granskar man nu mobilappar för Android och Iphone från Handelsbanken, Nordea och Danske Bank. Granskningen ska vara klar i slutet av februari nästa år.
- Målet är att tydliggöra hur appar bör vara utformade för att uppfylla reglerna i personuppgiftslagen, säger Adolf Slama som leder projektet på Datainspektionen i ett pressmeddelande.
Ketchup är vardagsmat i de flesta svenska hem, men i kölvattnet av larmen om mögelgifter i tomatpuré har frågan fått ny aktualitet: hur ser det egentligen ut i vår ketchup? Testfakta har låtit analysera tolv populära märken i laboratorium och samtidigt genomfört ett omfattande smaktest.