Trots att fler använder lagliga streamingtjänster som Spotify har det aldrig varit så många som fildelar som i dag, enligt rapporten. Och det är alltså de som fildelar mest som också betalar mest för musik på nätet.
– Vi har ställt de direkta frågorna i vår undersökning och kontrollerat huruvida man betalar per låtnedladdning eller om man prenumererar på musik. Och i båda fallen är det en högre andel bland fildelarna än bland de som inte fildelar, säger Jan Elvelid, projektledare på .SE till Sveriges Radio.
Hur vet man säkert om bilen kan gå eller bör stå dagen efter? Mer än hälften av de testade alkoholmätarna är opålitliga och ger en felaktig promillehalt, något som kan vara mycket allvarligt om man litar på resultatet. Men det finns också de som visar helt korrekta värden.