Flytande tvättmedel är lättare att dosera än pulver, behåller plaggens färger bättre och minskar risken för proppar i tvättmaskinen. Nackdelen är att de generellt sett är sämre mot blekbara fläckar som till exempel kaffe, te och rödvin eftersom de inte innehåller några blekande ingredienser.
Men i Testfaktas test är det ett tvättmedel som klarar blekbara fläckar ovanligt bra: Neutral Colour. Det är även bäst mot fettfläckar och har bäst färgbevarande egenskaper.
– Det är helt klart den produkt som sticker ut i den här jämförelsen, säger Anthony Million på det franska laboratoriet Eurofins som utfört testet.
TABELL MED RESULTAT FRÅN TESTET
Sämst rengörande förmåga har tvättmedlen från Änglamark och Ecover. Jämfört med testvinnaren är skillnaderna tydliga, menar Anthony Million.
– Men det gäller alltså under förutsättning att kläderna är ordentligt nedsmutsade. En konsument som bara ska fräscha upp kläder utan fläckar skulle inte märka någon skillnad mellan produkterna i testet, säger han.
Vid testet undersöks hur stor procent av fläckarna som försvunnit efter tvätt. Testresultaten visar att fläckar från te, gräs och choklad är extra svåra att bli av med.
– Dessa fläckar ska man ta bort så fort som möjligt så att de inte hinner gå in djupare i textiliernas fibrer. Man kan hälla lite extra tvättmedel på själva fläcken innan man tvättar. Och har man inte möjlighet att tvätta plagget direkt rekommenderar jag att man lägger det i varmt vatten med lite tvättmedel, säger Antony Million.
När det gäller tvättmedlens förmåga att bevara färgen i kläderna är skillnaderna inte lika stora. Neutral och Via är lite bättre än övriga och Ariel något sämre. Däremot skiljer det mycket mellan olika färgnyanser – gula och turkosa kläder bleks mycket av alla testade tvättmedel.
– Dessa nyanser är väldigt känsliga och jag har aldrig sett ett tvättmedel som presterar bra här, säger Anthony Million.
Hur minskar man risken att kläderna bleks?
– Man bör använda flytande tvättmedel och inte pulver. Och om plaggen inte är direkt smutsiga kan man tvätta i 30 grader i stället för 40.
Hur viktigt är det att färgsortera kläderna innan man tvättar?
– Alla kläder färgar inte av sig men det är svårt att veta i förväg vilka som gör det. Så vill man vara på den säkra sidan är det bra att färgsortera.
Hur viktig är det är att man följer doseringsanvisningen på förpackningen?
– Många konsumenter tenderar att överdosera. Det ger inte någon extra rengöringseffekt men är dåligt för både plånboken och miljön. Dessutom ökar du risken att dina kläder bleks.