Tre resenärer hade bokat en resa till Thailand via biljettförmedlaren Biljett-Torget, skriver Göteborgs-Posten. Flygbiljetterna och resan inom landet gick loss på 32 085 kronor. Bokningarna var bekräftade och biljetterna hemskickade när Biljett-Torget försattes i konkurs. Eftersom reseföretaget Flex Tours inte fått betalt för biljetterna avbokades resorna. Inte heller resenärerna hade fått någon återbetalning.
Men enligt ett beslut i ARN, Allmänna reklamationsnämnden, har beställarna av resorna rätt att få ut ersättning från Flex Tours för både flygbiljetter och outnyttjade tågbiljetter på sammanlagt 33 267 kronor.
Det ska vara enkelt och gå fort att laga mat på sommaren. Testfakta har laboratorietestat tio sorters grillkorv som visar på stora skillnader i köttinnehåll. Flera av butikernas grillkorvar får också underkänt i smaktestet.