Julkalender bäst i test 2026: 14 adventskalendrar inom smink & hudvård i test

Julkalender bäst i test 2026: 14 adventskalendrar inom smink & hudvård i test

Lyxig väntan fram till jul – men hur prisvärda är kalendrarna? 

Redaktör: Malin Hefvelin Publicerad: 22 Okt, 2026
Läs senare

Kortversion · Lästid: ca 1 min

Årets skönhetskalendrar skiljer sig rejält, både i pris, innehåll och hur mycket rabatt man faktiskt får. 
Testfakta har räknat ut vad produkterna kostar att köpa separat och samtidigt bedömt hur varierat och användbart innehållet är. Bäst i test blir MEDS, med totalbetyget 8,9 av 10. Kalendern kombinerar mycket fullstort innehåll med en beräknad rabatt på cirka 79 procent. Även Lykos The K-alendar, Cocopanda och Me-phoria placerar sig högt. Störst rabatt ger KICKS, där priset på 680 kronor motsvarar cirka 81 procents rabatt. Innehållet är däremot mer ojämnt, med flera mindre produkter och tillbehör. I botten hamnar Rituals Classic, där små förpackningar, upprepningar och en relativt låg rabatt drar ned betyget. Även Nivea, L’Oréal Paris och Lumene hamnar under godkänt, främst på grund av enformigt innehåll och många liknande produkter.

Testet visar tydligt att högst angivet produktvärde inte automatiskt betyder bäst kalender – variation, fullstorlekar och användbarhet spelar minst lika stor roll.

Jämförelsetabell

 MEDS Skönhetskalender 2026By Lyko The K-alendar Advent Calendar 2026Cocopanda Beauty Calendar 2026By Lyko Me-Phoria Advent Calendar 2026CAIA Advent Calendar 2026Hudotekets Julkalender 2026Hickap Christmas Calendar 2026L’Acuila The Christmas Wonderland Calendar 2026Kicks The OMG Beauty Calendar 2026IsaDora The Advent Calendar 2026Lumene Nordic Beauty Calendar 2026L'Oréal Paris Advent Calendar 2026NIVEA Advent Calendar 2026Rituals Classic Advent Calendar 2026
 Bäst i test             
 1. MEDS Skönhetskalender 20262. By Lyko The K-alendar Advent Calendar 20263. Cocopanda Beauty Calendar 20264. By Lyko Me-Phoria Advent Calendar 20265. CAIA Advent Calendar 20266. Hudotekets Julkalender 20267. Hickap Christmas Calendar 20268. L’Acuila The Christmas Wonderland Calendar 20269. Kicks The OMG Beauty Calendar 202610. IsaDora The Advent Calendar 202611. Lumene Nordic Beauty Calendar 202612. L'Oréal Paris Advent Calendar 202613. NIVEA Advent Calendar 202614. Rituals Classic Advent Calendar 2026
Pris och värde 
Pris−1 399 kr1 799 kr2 799 kr1 499 kr2 995 kr1 779 kr2 399 kr2 295 kr680 kr1 499 kr1 199 kr1 599 kr799 kr1 149 kr
Beräknat värde6 582 kr5 977 kr7 703 kr6 442,61 kr7 975 kr7 628,94 kr5 984 kr5 247 kr3 619 kr3 323 kr3 557,35 kr3 704,56 kr1 789 kr1 629,80 kr
Beräknad rabatt79 %70 %64 %77 %62 %77 %60 %56 %81 %55 %66 %57 %55 %30 %
Uppgiven rabatt79 %71 %65 %79 %66 %76 %62 %57 %82 %63 %64 %56 %62 %44 %
Luckvärde
(snitt)
274,25 kr249,04 kr320,96 kr268,44 kr319 kr317,87 kr249,33 kr218,63 kr150,79 kr138,46 kr148,22 kr154,36 kr74,54 kr67,91 kr
Luckpris
(snitt)
58,29 kr74,96 kr116,63 kr62,46 kr119,80 kr74,13 kr99,96 kr95,63 kr28,33 kr62,46 kr49,96 kr66,63 kr33,29 kr47,88 kr
Innehåll 
Luckor / produkter24 / 2624 / 2724 / 3024 / 2525 / 3124 / 2524 / 2624 / 2424 / 2524 / 2424 / 2424 / 2424 / 2424 / 24
Fullstorlek23 av 24 luckor23 av 24 luckor21 av 24 luckor22 av 24 luckor25 av 25 luckor10 av 24 luckor24 av 24 luckor24 av 24 luckor15 av 24 luckor24 av 24 luckor12 av 24 luckor19 av 24 luckor18 av 24 luckor3 av 24 luckor
Produktkategori+ 
Hudvård142412107212171001452014
Smink6357162142422101500
Hårvård50973243200302
Doft10211022300033
Tillbehör/verktyg00204040420115
Nagelvård00000000200000
Läs merLäs testetLäs testetLäs testetLäs testetLäs testetLäs testetLäs testetLäs testetLäs testetLäs testetLäs testetLäs testetLäs testetLäs testet
TOTALBETYG+8,98,58,48,37,97,37,06,86,66,55,34,84,83,5
Innehåll (50 %)9,009,009,508,008,506,007,074,006,533,003,003
Rabatt (50 %)8,877,997,378,677,258,677,06,69,126,57,66,686,534,0

Sorterad efter totalbetyg. Scrolla i sidled för att se alla kalendrar.

Läs hela artikeln här · Lästid: ca 5 min▼

Lyxig väntan fram till jul – men hur prisvärda är kalendrarna? 

Skönhetskalendrar har blivit en självklar del av julhandeln. I påkostade förpackningar väntar hudvård, makeup, hårprodukter och små överraskningar bakom luckorna – men kalenderpriserna är ofta höga och innehållet varierar stort. Testfakta har därför granskat årets skönhetskalendrar för att se vilka som faktiskt ger mest för pengarna.

En central del av granskningen är kalenderns verkliga värde. För varje produkt som finns i respektive kalender har Testfakta tagit reda på vad motsvarande vara kostar att köpa separat, utifrån det bästa aktuella priset på marknaden, exklusive kampanjer. Genom att räkna samman värdet av hela innehållet och jämföra det med kalenderns försäljningspris får vi fram hur stor rabatt kalendern faktiskt innebär.

Men ett högt produktvärde är inte allt. För den som köper – eller får – en skönhetskalender handlar det inte bara om kronor och ören. Ett varierat innehåll med användbara produkter, välkända märken, bästsäljare och spännande nyheter gör kalendern betydligt mer attraktiv än en som till stor del består av små prover eller många liknande produkter. Testfakta har därför också gått igenom hur innehållet har fördelat sig mellan hudvård, makeup, hårvård och tillbehör, och tittat på hur många av produkterna som är i full storlek jämfört med reseförpackningar och miniversioner.

Genomgången visar därför både vad du faktiskt får för pengarna och vilken typ av innehåll som gömmer sig bakom luckorna – så att det blir lättare att jämföra årets kalendrar innan nedräkningen till jul börjar.

MEDS bäst i test – KICKS ger störst rabatt

MEDS skönhetskalender blir bäst i test med totalbetyget 8,9 av 10. Den kombinerar ett varierat innehåll av hudvård, smink och hårprodukter med en av granskningens största prisfördelar. Fullstorlekar finns i 23 av 24 luckor, och kalenderpriset på 1 399 kronor motsvarar en beräknad rabatt på cirka 79 procent.

Närmast följer Lykos The K-alendar, med tyngdpunkt på koreansk hudvård. Cocopanda tar tredjeplatsen och får testets högsta betyg för själva innehållet. Den kostar ungefär dubbelt så mycket som vinnaren, och en lägre beräknad rabatt håller nere totalbetyget. Även Lykos Me-phoria placerar sig högt med sin blandning av hudvård, hårvård och smink.

Störst rabatt ger KICKS, vars kalenderpris på 680 kronor motsvarar en prisfördel på cirka 81 procent. Innehållet får ett betydligt svagare omdöme, med flera produkter som upplevs som utfyllnad. Det låga priset behöver också ses mot bakgrund av företagets uppgifter om packningsfel som kan innebära dubbletter eller saknade produkter.

Längst ned hamnar Rituals Classic-kalender med totalbetyget 3,5. Den husformade förpackningen bidrar med julstämning, men innehållet upplevs som enformigt, med återkommande tvålar och ljus. Ministorlekarna dominerar, med 21 av 24 luckor. Kalendern ger också granskningens lägsta beräknade rabatt, cirka 30 procent.

Även Nivea, L’Oréal Paris och Lumene får totalbetyg under gränsen för godkänt. För dessa är det framför allt bedömningen av innehållet som drar ned resultatet, med invändningar mot bland annat upprepningar och produkter som tillför begränsad variation.

Frågor och Svar om Julkalender 2026

Köpguide & Test

Frågor & Svar (10)

Testfakta har jämfört 14 julkalendrar med smink och hudvård – både vad innehållet är värt och hur varierat och användbart det är.

1. Vilken julkalender är bäst i test 2026?›
MEDS Skönhetskalender är bäst i test med totalbetyget 8,9 av 10. Den kostar 1 399 kronor, har fullstorlekar i 23 av 24 luckor och ger en beräknad rabatt på cirka 79 procent. Tvåa är Lykos The K-alendar (8,5) och trea Cocopanda (8,4).
2. Hur har Testfakta testat julkalendrarna?›
Testfakta har tagit reda på vad varje produkt i kalendern kostar att köpa separat, utifrån bästa aktuella pris exklusive kampanjer. Summan jämförs med kalenderns pris och ger den beräknade rabatten. Innehållet har dessutom bedömts utifrån kvalitet, variation mellan produktkategorier och andelen fullstorlekar. Totalbetyget väger innehåll och rabatt lika, 50 procent var.
3. Vad ska man tänka på när man köper en skönhetskalender?›
Titta på hur många luckor som innehåller fullstorlekar och inte bara prover, och om innehållet är varierat eller upprepar samma typ av produkt. Fundera också på om produkterna passar din egen rutin, till exempel om du främst använder hudvård, smink eller hårvård. Ett högt uppgivet värde betyder inte automatiskt att kalendern är bra.
4. Vilken julkalender ger störst rabatt?›
KICKS ger störst rabatt. Priset på 680 kronor motsvarar en beräknad rabatt på cirka 81 procent, och det är också testets billigaste kalender. Innehållet får däremot bara 4 av 10, med flera mindre produkter och tillbehör. MEDS kombinerar nästan lika hög rabatt (79 procent) med testets näst bästa innehåll. Lägst rabatt ger Rituals Classic, cirka 30 procent.
5. Kan förpackningen användas efter jul?›
Flera av kalendrarna kommer i en necessär som går att använda till förvaring efteråt: MEDS, Lykos The K-alendar, Lykos Me-Phoria, Cocopanda och CAIA. Rituals Classic är formad som ett hus och fungerar som juldekoration, och Hudoteket har en låda med utdragbara lådor.
6. Vilka julkalendrar har mest fullstorlekar?›
Hickap, IsaDora och L’Acuila har fullstorlekar i alla 24 luckor, och CAIA i alla 25. MEDS och Lykos The K-alendar har fullstorlek i 23 av 24. Minst fullstorlekar har Rituals Classic med bara 3 av 24 luckor, följt av Hudoteket med 10 och Lumene med 12.
7. Stämmer tillverkarnas uppgivna värde?›
Ofta ligger Testfaktas beräknade värde nära tillverkarens, men inte alltid. Rituals Classic uppger en rabatt på 44 procent, medan Testfaktas beräkning bara ger cirka 30 procent. Även IsaDora (63 mot 55 procent) och NIVEA (62 mot 55 procent) blir mindre förmånliga med Testfaktas uträkning. För Hudoteket blir det beräknade värdet i stället något högre än det uppgivna.
8. Vilken julkalender är bäst för den som vill ha hudvård?›
Lykos The K-alendar är nästan helt inriktad på koreansk hudvård, med 24 hudvårdsprodukter och fullstorlek i 23 av 24 luckor. MEDS har också tyngdpunkt på hudvård från flera kända märken. Hudoteket har hudvård från dyrare märken som SkinCeuticals och Sisley, men 14 av 24 luckor är ministorlekar.
9. Vilken julkalender är bäst för den som vill ha smink?›
CAIA får högt betyg för innehållet (8,5) med en varierad blandning av smink, hudvård och hårvård, men har testets högsta pris, 2 995 kronor. IsaDora har nästan bara smink och fullstorlek i alla luckor, men flera liknande stift och eyeliners. Hickap ger ett användbart bassortiment av smink med palett, borstar och settingspray.
10. Vilka julkalendrar fick lägst betyg?›
Rituals Classic hamnar sist med totalbetyget 3,5, främst på grund av små förpackningar, upprepade tvålar och doftljus samt låg rabatt. Även NIVEA (4,8), L’Oréal Paris (4,8) och Lumene (5,3) hamnar under godkänt. För dem är det framför allt innehållet, som fick 3 av 10, som drar ned betyget.
Testvinnare Julkalender 2026

Test 2026 · 14 produkter testade

Testvinnare: Julkalender

Testfakta har jämfört 14 julkalendrar med smink och hudvård – både vad innehållet är värt och hur varierat och användbart det är.

RankingJulkalenderUtmärkelseBetyg
1MEDS Skönhetskalender 2026Bäst-i-test Julkalender8,9/10
2By Lyko The K-alendar Advent Calendar 2026 8,5/10
3Cocopanda Beauty Calendar 2026 8,4/10
4By Lyko Me-Phoria Advent Calendar 2026 8,3/10
5CAIA Advent Calendar 2026 7,9/10
6Hudotekets Julkalender 2026 7,3/10
7Hickap Christmas Calendar 2026 7,0/10
8L’Acuila The Christmas Wonderland Calendar 2026 6,8/10
9Kicks The OMG Beauty Calendar 2026 6,6/10
10IsaDora The Advent Calendar 2026 6,5/10
11Lumene Nordic Beauty Calendar 2026 5,3/10
12L'Oréal Paris Advent Calendar 2026 4,8/10
13NIVEA Advent Calendar 2026 4,8/10
14Rituals Classic Advent Calendar 2026 3,5/10

Betyg på skala 1–10 där 10 är bäst. Totalbetyget väger innehåll (kvalitet, kategorivariation och fullsize/mini) och beräknad rabatt mot styckpris lika, 50 procent var. Testfakta, oktober 2026.

facebook Comments

Fler nyheter

Laboratorietest

Plastfolie i test - skärskenan gör stor skillnad | Plastfolie Laboratorietest 2026

En bra plastfolie ska fästa ordentligt runt skålen, plastfilmen ska gå att sträcka utan att gå sönder och helst kunna kapas utan en brottningsmatch med kartongen. Testfaktas laboratorietest visar stora skillnader mellan de 10 olika märkena – framför allt när det gäller hanteringen.

Laboratorietest

Hela bitar eller finfördelad sörja? | Laboratorietest Tonfisk (2026)

Tio år efter Testfaktas förra stora test av 8 sorters tonfisk på burk ser resultatet något bättre ut.  Men en del gamla problem finns kvar. Det hormonstörande ämnet bisfenol A hittades i samtliga elva testade produkter och flera produkter brister i hållbarhetsinformationen och miljömärkningar ger inte alltid hela svaret på hållbart fiske. Och när burken väl öppnas – är det fasta, fina rosa tonfiskbitar i, eller mest en gråaktig massa?

Laboratorietest

Jordnötterna vinner på sin knaprighet | Laboratorietest Jordnötter (2026)

Knapriga, milda, beska eller rent av härskna – skillnaderna är stora mellan butikshyllans rostade och saltade jordnötter. På Restaurang- och hotellhögskolan i Grythyttan har man knaprat sig igenom 12 olika sorters jordnötter, och kan kora en tydlig vinnare. Ett omtest gav också lugnande besked kring ett tidigare mögellarm. 

Laboratorietest

Billigaste flaskan ger dyraste disken | Laboratorietest Handdiskmedel (2026)

Allt från femtio till fyrahundra diskade tallrikar. Testfaktas laboratorietest av tio miljömärkta handdiskmedel visar stora skillnader i både diskeffekt och dryghet. Yes Max Power är klart bäst i testet (9,4/10), medan det billigaste diskmedlet per liter blir dyrast per diskad tallrik. 

Lidl först med att Testfakta-verifiera hela sitt frukt- och gröntsortiment

Lidl blir först ut bland de svenska dagligvarukedjorna att låta hela sitt sortiment av frukt och grönsaker omfattas av Testfaktas nya verifieringssystem. Genom återkommande oberoende laboratorieanalyser ska förekomsten av rester av växtskyddsmedel kontrolleras och följas upp.

Laboratorietest

Stor skillnad på hur jämnt riskokarna kokar | Laboratorietest (2026)

Alla riskokare i Testfaktas test klarar sin viktigaste uppgift: att koka ris. Men hur jämnt riset tillagas skiljer sig betydligt mellan modellerna. Medan de bästa ger jämnt tillagat ris genom hela grytan kan andra lämna både överkokta och underkokta partier i samma omgång. 

Laboratorietest

Optoco Clario glasögonlinser

Testfakta Research har på uppdrag av Optoco AB låtit ett oberoende laboratorium testa de progressiva glasögonlinserna Optoco Clario. Resultaten visar att Optoco Clario presterar i nivå med flera etablerade premiumlinser och uppfyller Testfaktas kriterier för Verified Quality & Performance.

Laboratorietest

Mer än hälften luft – stora skillnader i vaniljglassen | Laboratorietest vaniljglass (2026)

Testfaktas granskning av tolv olika sorters vaniljglass visar på stora skillnader i både innehåll, smak, och hur man fått till själva vaniljsmaken. Dyrast är inte alltid godast – och billigast kan vara mer luft än glass.

Testfakta varnar: Mögelgift i Eldorados jordnötter – Axfood stoppar försäljningen

Tester visar att Eldorados rostade och saltade jordnötter innehåller kraftigt förhöjda halter av mögelgiftet aflatoxin. I Testfaktas laboratorieanalys låg halten av aflatoxin B1 mer än sju gånger över EU:s lagstadgade gränsvärde. Axfood uppger nu att försäljningen av den aktuella batchen stoppas.

Laboratorietest

Automatiska slangvindor i hårt test – med brandkåren som draghjälp | Laboratorietest slangvindor(2026)

En automatisk slangvinda ska göra bevattningen enklare: slangen ska vara lätt att dra ut och släppa in, och tåla både upprepad användning och gassande sol. Testfaktas test av nio väggmonterade slangvindor visar att de flesta fungerar bra i vardagen, men också att det finns skillnader när det gäller vattenflöde, montering och hållbarhet.

Om Testfakta

Sedan 2001 har Testfakta underlättat köpbeslut och påverkat tillverkare genom oberoende tester, guider och journalistik.

Läs mer om Testfakta.